Rodzaje cery

Rodzaje cery

Ze względu na aktywność gruczołów łojowych i potowych, stopień wilgotności naskórka, wiek oraz zmiany w obrębie skóry związane z naturalnym procesem starzenia wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Szczególnymi rodzajami jest także: skóra wrażliwa, dojrzała i z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, czyli naczynkowa.

Cera normalna

To skóra dobrze napięta i sprężysta. Nie produkuje nadmiaru wydzieliny łojowej, dlatego sprawia wrażenie matowej. Jest właściwie nawilżona i gładka. Spotyka się ją prawie wyłącznie u dzieci do okresu pokwitania, u nastolatków natomiast nierzadko przechodzi w cerę tłustą. Część osób ma jednak cerę normalną przez pierwszych 30 – 35 lat życia.

Cera normalna jest zazwyczaj samowystarczalna, jednak z uwagi na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych wymaga również troskliwej i codziennej pielęgnacji.

Cera tłusta (łojotokowa)

Zazwyczaj pojawia się u osób młodych, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego (około 12 roku życia). Bezpośrednią przyczyną jej powstania jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych spowodowana zmianami hormonalnymi okresu pokwitania. Cera tłusta sprawia wrażenie grubej i mało wrażliwej, jest błyszcząca, z rozszerzonymi porami, na czole, nosie i policzkach bardzo często pojawiają się zaskórniki. Nierzadko na jej podłożu rozwija się trądzik pospolity, który stanowi poważny problem kosmetyczny, a przy nasileniu wymaga porady dermatologa.

Cera sucha

Większość osób po 30 roku życia ma mniej lub bardziej suchą cerę. Nie jest ona przeciwieństwem cery tłustej. Początkowo przesuszenie skóry może być tylko okresowe (np: spowodowane działaniem czynników atmosferycznych – słońca lub wiatru).

Cera sucha jest cienka, jasna, mogą prześwitywać przez nią naczynia krwionośne, nadając jej lekko różowy kolor. Prawie zawsze jest matowa. Pory skóry suchej są niewidoczne, w dotyku wydaje się ona szorstka, chropowata, często na policzkach widoczne są rozszerzone naczynia krwionośne.

U osób z cerą suchą wcześnie pojawiają się zmarszczki. Cera taka źle reaguje na wodę i wiele kosmetyków, co objawia się nasiloną skłonnością do odczynów alergicznych. W przypadku dużej wrażliwości należy indywidualnie dobierać kosmetyki lub wykonać testy płatkowe.

Cera mieszana

To najczęściej spotykany rodzaj cery. Nazywana jest mieszaną, ponieważ przetłuszcza się w niektórych partiach twarzy – na nosie, czole, uszach, skroniach i policzkach. Pozostałe obszary mają cerę normalną lub w późniejszym okresie nawet suchą. Jest dobrze nawilżona w partiach przetłuszczających się, słabiej – w skłonnych do przesuszania. Najczęściej pojawia się u osób w wieku 20 – 25 lat, czasami później.

Cera wrażliwa

U niektórych osób skóra, zwłaszcza twarzy, jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych, co przejawia się występowaniem niekorzystnych reakcji, w tym także na kosmetyki. Cera wrażliwa cechuje się obniżoną tolerancją na częste lub długotrwałe stosowanie środków kosmetycznych. Reaguje podrażnieniami, a przede wszystkim subiektywnymi objawami, jak np: uczucie dyskomfortu, pieczenie, świąd i napięcie skóry.

Do pielęgnacji cery wrażliwej poleca się przede wszystkim preparaty o zredukowanej liczbie składników, pozbawione związków zapachowych lub z ich minimalną ilością, niezawierające barwników  i konserwantów.

Cera dojrzała

Bardzo trudno określić właściwą pielęgnację cery i dobrać odpowiednie kosmetyki tylko na podstawie wieku metrykalnego. Ważny jest biologiczny wiek skóry, który zależy od aktywności gruczołów potowych, stanu naskórka, ilości i głębokości widocznych zmarszczek oraz innych oznak starzenia. Do skóry dojrzałej, która zazwyczaj jest sucha lub mieszana, typowa jest utrata wiotkości oraz pojawienie się zmarszczek.Z upływem lat oraz w zależności od trybu życia i sposobu pielęgnacji skóry zmarszczki mogą przemieniać się w głębokie bruzdy. Ponadto zmienia się koloryt cery, pojawiają się plamy przebarwieniowe i rozszerzone naczynia krwionośne oraz różnego rodzaju wypryski.

Cera naczynkowa

Nazywana jest również skórą z problemami naczyniowymi. W początkowym etapie charakteryzuje się skłonnością do rumienia, który tworzy się na skutek gwałtownego kurczenia się i rozszerzania naczyń krwionośnych pod wpływem zmiany temperatury otoczenia, stresu, spożywania gorących lub ostrych potraw. Z powodu wrodzonej nadmiernej wrażliwości naczyń krwionośnych i ich zwiększonej przepuszczalności po pewnym czasie naczynia trwale się rozszerzają. Są widoczne gołym okiem, najczęściej na nosie i policzkach. Występują jako pojedyncze krótkie linie lub tzw. pajączki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*